טרום קראטה

טרום קראטה כאמצעי לפיתוח מיומנויות מוטוריות וקראטה אצל ילדים בגיל הרך

את שיעורי טרום הקראטה התחלתי לפתח בשנת 1995 כדי להיענות לביקוש שחוותי ע"י ההורים ללימוד קראטה בגיל הרך. למרות הקשיים הרבים שנתקלתי בתחילת הדרך, לימוד תלמידים בגיל הרך ו/או בעלי לקויות קואורדינציה ומוטוריקה אתגר ועניין אותי. החלטתי שעלי ללמוד יותר בנושא זה ולשם כך השתלבתי בקורסים מיוחדים לגילאים הרך במוסדות שונים בארץ ובחו"ל. התייעצתי עם גורמים שונים: מוריי, בכירי הענף בארץ, רופאים, מורים ומטפלים. תוך כדי ניסוי ותהייה שיפרתי את מערכי השיעור, שילבתי משחקי תנועה, תרגילי קואורדינציה ספציפיים, משחקי קרב ותרגילי כוח שונים, הוספתי אתגרים בפני התלמידים כגון מבחני השלב והכפלתי את מספר השעורים כדי להביא את התלמידים לעניין ולשיפור בדרך חיים המיוחדת של הקראטה – דו, תוך כדי שיפור המיומנויות המוטוריות ותדמית התלמיד בעיני עצמו וסביבתו.

בתחילת שנת 2001 הרגשתי ששיטת לימוד הטרום קראטה אצל תלמידי ואצלי הגיעה להישגים טובים מאוד, וכי עלי להמשיך וללמד בדרך זו. כמובן, כמו כל מורה עלי תמיד להיות "עם אצבע על הדופק", ולהתעדכן בכל חידוש, ממצא או מאמר בנושא לימוד תלמידים בגיל הרך.

בחודש מאי 2001, הגיע למחנה אימונים ומבחני דרגה בארץ מורי קוגה האנש'י לכבוד עשור מאז שהתחלתי ללמד. בקשתי ממורי שיבחן גם את הדרגות הנמוכות (מבחני קיו) וגם את מבחני הטרום קראטה. קוגה האנש'י נענה לבקשתי, ולמרות שזו הפעם הראשונה שבחן תלמידי טרום קראטה (גיל הרך) והופתע מאוד מרמת התלמידים. לאור התרשמותו קוגה האנש'י החליט לאמץ את שיטתי הנ"ל בארץ מושבו שוויץ, וכמו כן לפרסם את שיטתי בכל הארצות שבהן הוא מעביר מחנות אימונים ומבחנים. מידיי שנה ביחד עם קוגה האנש'י, אני מוזמן לארגוני קראטה המשתייכים לאותו ארגון עולמי במדינות שונות ברחבי אירופה, להנחות ולהדריך מחנות אימונים לגיל הרך וזאת על סמך הידע והניסיון שנצברו במשך השנים.

כיום כל תלמידי החדשים מתחילים בלימוד טרום קראטה. אמנם לא כל תלמידי החדשים צריכים את המשחקים השונים, או את מבחני השלבים של טרום הקראטה, אך צורת התרגול מאוד דומה לכל הגילאים והמשחקים השונים מהווים אטרקציה גם אצל הבוגרים.

שש שנים של מחקר ופיתוח שיטת לימוד זו, הניבו תוצאות חיוביות. תלמידים צעירים החל מגיל ארבע השתלבו בלימודי הטרום הקראטה והקראטה. כ – 15 שנים מאז יישמתי את השיטה ומאז שהחלו הם עצמם להתאמן משמשים חלקם כמדריכים פעילים במסגרת המועדון, חלקם זכו במקומות ראשונים אליפויות הארץ השונות וחברים בנבחרת ישראל.

הורים רבים שלחו מכתבי תודה על השיפור הגדול שחל בילדיהם.

לתלמידים עצמם, טרום הקראטה מהווה תחום אטרקטיבי שבו הם מסוגלים לבטא את עצמם, לראות את השיפור שחל, ואף לעבור מבחנים ולקבל דרגה ותעודה.

לסיכום, אני רואה בדרך זו כיוון חיובי וחיוני. השיפור במיומנויות המוטוריות החלים על תלמידי הטרום קראטה הינם ברורים ונראים לכל עין. עם גדילתם נראה כי הבסיס הטוב שרכשו במהלך תקופתם בטרום הקראטה הביא אותם להתמדה, להישגים רבים, לשיפור בתדמיתם וביטחונם העצמי ולעלייתם בדרגות. מאחר ותלמידים בגיל צעיר יותר מגיעים לשלב התפתחות גבוה יותר מאשר בעבר, תחום הטרום קראטה מהווה בסיס איתן לכל התמקצעות ספורטיבית עתידית ובנוסף בסיס זה יכול לשמש בעתיד ככלי ובית ספר לחיים.

<< חזרה לעמוד הראשי