אמנויות לחימה טיפוליות

אני מאמין – מאת ד"ר אבי-אשר קלאו
רכז אמנויות לחימה טיפוליות, המכללה האקדמית בוינגייט.

כאחד שגדל עם בעיות ADHA \ ADD והתמודד עם בעיה זו במסגרות השונות במשך החיים, ראיתי את האפשרויות הטיפוליות הטמונות בקראטה בפרט ואמנויות לחימה בכלל.

במשך שנות עיסוקי באמנויות לחימה הגעתי להישגים לימודיים רבים, וכיום אני מבין את הסיבות שגרמו להצלחתי באותם תחומים שהתקשיתי בהם בהיותי במסגרות הלימודיות כילד וכנער.

בכל פעם שנאלצתי להפסיק את אימוני אמנויות הלחימה בצעירותי, הישגיי הלימודיים היו יורדים, הורי היו שומעים לרוב את המשפט: "יש לו פוטנציאל אבל אין לו מוטיבציה", או משפט אחר: "לילד שלכם יש קוצים בישבן אתם צריכים לשבת איתו הרבה יותר על שיעורי בית". האימונים היו מופסקים הציונים והתנהגותי היו יורדים ואילו עם החזרה לאימונים הציונים וההתנהגות היו משתפרים.

רק בגיל מאוחר יחסית (28) ניגשתי לאבחון מאחר ורציתי לרכוש השכלה, והבנתי שישנה בעיה כלשהי. אובחנתי כ – ADHA \ ADD עם דיסלקציה (צירוף אופייני), אך יחד עם זאת הבנתי שהיכולות הלימודיות שלי משתפרות וכושר הריכוז שלי עולה לאחר אימונים אינטנסיביים.

עם השנים השלמתי את לימודי ופניתי ללימודי השכלה גבוהה בתחומים שונים. ככל שהתקדמתי בלימודיי, כך הבנתי יותר ויותר כי הסיבה להצלחותיי קשורה לקראטה ולאמנויות הלחימה בהן אני עוסק יום יום מאז שהשתחררתי משירות צבאי.

רבים מתלמידיי לאורך השנים אובחנו כסובלים מבעיית קשב וריכוז. חלקם טופלו באמצעים כימיים וחלקם נשלחו אלי ולחוגים טיפוליים אחרים.

"הפידבקים" החיוביים מצד ההורים על הצלחות ילדיהם בעקבות שיעורי הקראטה החלו להגיע, ואף מאבחנים ומטפלים שונים המשיכו לשלוח אלי מאובחנים ותלמידים נוספים הסובלים מאותה הפרעה.

ההתעניינות האישית שלי וכמו כן ההתעניינות המקצועית שלי גברו ואלו הביאו אותי לחקור את הקשר בין אמנויות לחימה ו – ADHA \ ADD.

משנת 1999 והתחלתי בלימוד, הדרכה וטיפול לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים באמצעות אמנויות לחימה במסגרות שונות, כגון: מערך דיור "גל" לאוכלוסייה הבוגרת ופנימיות נוער . מאז שנת 2010 עם סיום לימודיי הדוקטוראט אני מטפל באופן פרטני ו/או קבוצתי ועובד בשיתוף פעולה עם משרד הרווחה (מערב) חדרה, תכנית עמיתים ועוד מטופלים אשר מגיעים ע"י המלצות מאבחנים ומטפלים שונים.

כמו-כן, הבחנתי כי בעיות התנהגותיות שונות ניתנות לטיפול ע"י אמנויות לחימה והשילוב בין אמנויות לחימה וכושר גופני כללי מניב תוצאות מדהימות.

אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים, הפרעות קשב וריכוז, קואורדינציה, מוטוריקה ויציבה הינה תחום התמחותנו וזאת ע"י שילוב פעילות אמנויות לחימה טיפוליות וכושר גופני כללי.

מגמת השילוב של האינדבידואל בקבוצה הטרוגנית הינה המטרה הנכספת

* התואר לא הוגש לאישור במועצה להשכלה גבוהה

קישורים

התמורות החיוביות בתלמיד באומנויות לחימה טיפוליות – למאמר המלא באתר המכללה האקדמית בוינגייט

אמנויות לחימה טיפוליות ותרומתן – לכתבה באתר המכללה האקדמית בוינגייט

רגע לפני שמאבדים ריכוז – ישראל היום, 24.8.2012

קורס מדריכים לאמנויות לחימה טיפוליות – במכללה האקדמית בוינגייט

מדריכים מוסמכים

לרשימת המדריכים המוסמכים מטעם המכללה האקדמית בוינגייט וד"ר אבי-אשר קלאו

<< חזרה לעמוד הראשי